Népszabadság:

Magyar Demokrata:

A Remixes 2: 81-11 időszaka a digitális kiadványok és exkluzív bónusz trackek aranykora volt: a legkülönfélébb lemezboltok, letöltős-és streaming szolgáltatók a legkülönfélébb extra kiadványokkal próbálták magukhoz csábítani a vásárlókat. Mivel azonban a kiadványok tartalmai elaprózódtak és szigorúan elszeparálódtak (azaz pl. az iTunes 2 bónusz trackjét csak az iTunes-használók érhették el, a Spotify 3 bónuszdalát csak a Spotify-előfizetők, stb.), így ez a marketingmódszer végül csak a kalózkodást segítette elő: egyszerűbb volt gyorsan illegális forrásból beszerezni az összes mixet, mint előfizetni minden létező platformra (és elmenni minden lemezboltba).
Az iTunes-t használók két bónusz tracket kaptak. A MASTER AND SERVANT (RSS MIX) semmi extra: a Reverend Soundsystem egy sima house mixet kreált a Some Great Reward klasszikusából, amin szinte végig csak az "it's a lot it's a lot" rész megy végig, igencsak idegesítő négynegyeddel kísérve, és még az acides agykaparó mormogás (amit amúgy nagyon szeretek) sem segít az alkotáson.
A Remixes 2: 81-11 másik iTunes bónusz alkotása viszont újra egy olyan alkotás, amitől mind a tíz ujjunkat megnyaljuk! Az IN CHAINS (MYER VS WILDER DECONSTRUCTION) Daniel Myer, a Haujobb és a nagyszerű Architect zenei agya, valamint Alan Wilder készítette. Szerintem van olyan jó ez a mix is, mint az "eredeti" Wilder mix: hűvös, elegáns, mégis pumpálós, és a Wilder-re jellemző atmoszférateremtés ugyanúgy benne van, mint a másik Wilder remixben. Alan elmondása szerint nem találkozott fizikailag Myer-rel a mix készítése során, de lenyűgözte, hogy Myer mennyire gyorsan dolgozik és mennyire kreatív (létezik egyébként Myer dubmix is, ami ennek a mixnek egy változata). Alan bevallása szerint egy régi Architect dal hangmintáját is beleszerkesztette ebbe a kiváló alkotásba. A korszak legjobb digitális kiadványon elérhető mixe!
Azok, akik az Amazonon vásárolták meg a lemezt, két bónusz dalt kaptak "ajándékba". Az egyik a SISTER OF NIGHT (IDA ENGBERG'S GIVING VOICE TO THE FLAME REMIX), amely egy csinos svéd DJ hölgy, Ida Engberg munkája. Ida olyan DM-hez (is) kötődő nevekkel dolgozott már együtt, mint Roger Sánchez, vagy Eric Prydz. Ez a remix nem írja be magát a Depeche Mode aranykönyvébe: korrekt klubmix, semmi egyéb.
A legkülönfélébb, általában skandináv boltok (valamint pl. a német Napster streaming-szolgáltató) bónusz digitális remixe volt 2011-ben a THE SUN AND THE RAINFALL (BLACK LIGHT ODYSSEY FURTHER EXCERPTS). A Black Light Odyssey (azaz Anton Floria és Craig DeGraff közös projektje) korábban már az Oh Well-hez készített egy bánatos hangulatú, nyolcvanas évekbe kalauzoló remixet, így tökéletes ötlet volt számukra a szomorkás, esős hangulatú The Sun And The Rainfall feldolgozás. És a kapcsolódás tökéletesen sikerült: a bánatos hangulat megőrzése mellett ott van a táncosság, és az egyszerre 80-as évekbeli és modern tánczenei megoldások. Újabb remek mix - sőt, ingyen (Soundcloudon) hozzáférhető még a mix dub edit és "Estranged" változata is.
Szintén több helyen volt bónusz track a THE SINNER IN ME (SIXTOES REMIX). A Sixtoes produkció 2009 körül volt nagyon foglalkoztatva a DM háza táján, emlékezzünk csak a Come Back, a Jezebel és a Peace mixeire, amelyek persze leginkább a dalok érzelemmel teli, vonósokkal kísért előadása volt. A The Sinner In Me-vel is mindent megpróbálnak, de mivel nem a DM történelmének legdallamosabb alkotásáról van szó (a hangszerelése viszont kiváló), ezért nehezebb "megmenteni" a dalt. Mindenesetre a bónusz kiadványok között elfér ez is :)
A Beatport online zeneáruház is számos exkluzív digitálisan megjelent remixet szállított a 15 éve boltokba kerülő Remixes 2: 81-11 válogatáshoz - még ha ezek gyakran csak bizonyos változatai voltak korábban megjelent remixeknek. Így például a PERSONAL JESUS (SIE-MEDWAY SMITH INSTRUMENTAL) is a már jól ismert Sie-Medway Smith mix ének nélküli, valamivel rövidebb változata. Az eredeti remix káprázatos vokáljai nagyon hiányoznak, így kicsit féloldalas ez a változat, de a DM újkori történelmének egyik legjobb remixének még ez a 70%-os tartalma is egészen jó :)
A 15 éve megjelent Remixes 2: 81-11 megjelenésének a napján napvilágra került egy digitális kislemez is, BEHIND THE WHEEL 2011 címen. Ezen három mix volt hallható Az első, a VINCE CLARKE EXTENDED VOCAL ugyanaz, mint a Vince Clarke remix a Remixes 2: 81-11 lemezen; a másik kettő pedig igencsak hasonlít erre az eredeti alkotásra. A BEHIND THE WHEEL (MARK PICCHIOTTI RE-EDITED VINCE CLARKE DUB) tulajdonképpen csak egy rosszabb minőségű, és kevesebb vokállal bíró Behind The Wheel: Vince Clarke remix. Az atmoszféra persze megmarad, még a (szándékos?) lo-fi hangzás sem zavaró.
A másik két mix is "dub" verzió a tegnapelőtt 15 éve megjelent Remixes 2: 81-11 kiadvány Spotify változatának exkluzív bónusz mixei között. Visszatér Ida Engberg a SISTER OF NIGHT (IDA ENGBERG'S 'WALKING THROUGH THE LIGHT' DUB) elnevezésű mixszel, ami az eredeti Walking Through The Light egy rövidebb és kevesebb énekkel bíró változata. Valamilyen rejtélyes okokból számomra ez a dub egy kicsit jobban működik, mint az eredeti.
A Remixes 2: 81-11 Beatport-exkluzív mixei közé tartozott az IN CHAINS (TIGERSKIN NO SLEEP ALTERNATIVE MIX), ami majdnem pontosan ugyanaz, mint az egylemezes változaton található Tigerskin Remix Edit; csak éppen annál fél perccel rövidebb. Trollkodás á la DM, level végtelen :D
A 15 évvel ezelőtt megjelent Remixes 2: 81-11-hez tartozó exkluzív remixpakk közül a Beatport remixcsomagja tízszámos volt: számos olyan átdolgozás szerepelt rajta, amely korábban már megjelent, de nehezebben volt hozzáférhető. Az "új" mixek közül megemlítendő még róla az A QUESTION OF TIME (JOEBOT PRESENTS 'RADIO FACE' INSTRUMENTAL), ami nem meglepő módon az eredeti Joebot-féle átdolgozás instrumentális változata. Érdekességnek jó, hallgatnivalónak kevésbé :D
A francia Virginmega.com bónusz trackjei közé tartozott 15 éve az I WANT IT ALL (ROLAND M. DILL LUNAR DUB REMIX). Aki azt gondolná, hogy egy "dub" mix a DM remixei között csak valami ötletszegényebb, lecsupaszítottabb verziót takarhat, az hallgassa meg ezt a mixet: tulajdonképpen Roland M. Dill megduplázza a kiváló remixei számát, ugyanis ez egyértelműen eltér a Remixes 2: 81-11-en található I Want It All-verziójától. Hidegrázós hangok, kőkemény dob és basszus, élvezetes dark techno a javából!
Szintén a Beatport exkluzív mixek között kapott helyet 2011-ben az I WANT IT ALL (ROLAND M. DILL INSTRUMENTAL) mix. Ez már korántsem szerez akkora meglepetést, mint Daniel Miller egyik kedvenc DJ-jének a Lunar Dub mixe: ez egy szimpla instrumentális változat, az elején némileg rövidített kezdéssel.
Tovább mazsolázva a 15 évvel ezelőtti Remixes 2: 81-11 címet viselő remixválogatáshoz tartozó Beatport-exkluzív mixek között a LEAVE IN SILENCE (CLARO INTELECTO 'WALK AWAY' REMIX) következik, ami az eredeti kiadványon található nyugis Claro Intelecto remix egy húzósabb, táncosabb változata. Számomra már az eredeti változat is kicsit "összevisszának" tűnik, a négynegyed pedig fura módon tovább zavarja az összképet. Nem rossz, de azért messze nem Roland M. Dill, de még csak nem is Tigerskin...
És még egy remix elérhető volt a digitális exkluzív mixek közül 15 éve: Ida Engberg harmadszor is feltűnik. A SISTER OF NIGHT (IDA ENGBERG'S WALKING THROUGH THE LIGHT REMIX)-et 2011-ben egy progresszív house mixben hallottam - és hát inkább odavaló, mint egy DM kiadványra... mindenesetre "digitálisan" eldugva elfér.
Végére értünk a Remixes 2: 81-11-et bemutató bejegyzéssorozatnak! Ez volt a zenekar hattyúdala az EMI kiadónál, és ezzel búcsúztunk a "nullás évek" kiadványbőségétől is. A Delta Machine-től kedve nagyon fogyókúrás kiadványokat kapunk már csak a DM-től... Búcsúzóul az egylemezes CD egyik rövidebb változatát mutatjuk meg: ez a DREAM ON (BUSHWACKA TOUGH GUY MIX EDIT!)
A ma 15 éve megjelent REMIXES 2: 81-11 remixválogatás zászlóvivője és egyetlen "új klipes" dala a PERSONAL JESUS (STARGATE REMIX). A producerteam korábban már olyan nevekkel dolgozott együtt, mint Michael Jackson, Britney Spears, Rihanna, vagy éppen Wiz Khalifa. Nem okoz csalódást a Personal Jesus remixük sem: egy tömör, ütős verziót készítettek a Violator első kislemezéből. Készült egy meglepően feelinges klip is az új változathoz, bár nem egyértelmű, hogy mi köze van a dalhoz, valamint fájóan hiányoznak belőle a Depeche Mode tagjai.
A Remixes 2: 81-11 válogatás egyrészt - érthetően - a 2005-2011 közötti időszakra koncentrált, azaz időben minél kevesebb "lefedést" keresett a DM előző remixlemezével, a Remixes 81-04-gyel; másrészt némiképp kevésbé kereste a "nagy nevek" kegyeit (a 81-04-en a legnagyobb nevek szerepeltek, a Remixes 2 81-11-en pedig sok kevésbé híres remixelő is helyet kapott. Összességében szigorúbbnak, keményebbnek érzem a második válogatást - és persze a harmadik lemez meglepetései bearanyozták a 2011-es évet :) Ez volt egyébként az a lemez, ami lezárta az EMI időszakot; ez lehet a magyarázata, hogy azóta "elállt" a kiadványbőség (különös módon nemcsak fizikai, hanem digitális platformon is - habár a vinyl front erősödése meg inkább már a tizes évek eseményei közé tartozik).
Az "új mixek" a harmadik lemezre kerültek (ha a három lemezes verziót vesszük alapul), kettő kivételével: a már említett Personal Jesus Stargate-féle átdolgozása mellett itt szerepelt az IN CHAINS (TIGERSKIN NO SLEEP REMIX) is (érdekesség, hogy az egylemezes kiadványon egy editált, fél perccel rövidebb verzió volt megtalálható). A Tigerskin elnevezés egy német producert, Alexander Krüger-t takarja, a remix pedig nem tartozik a korszak legemlékezetesebb alkotásai közé. Húzós négynegyed, egy People Are People hangmintával, Dave és Martin emlékezetes együtténekei - még természetesen így is jobb a mix, mint a tegnap John The Revelator/Lilian mixek kétharmada :)
A Remixes 2 81-11 kiadvány egy külön kedves "figyelmessége", hogy különleges, korábban nehezen hozzáférhető alkotásokból is csemegézik. Ennek egyik legfőbb példája a korábban csak vinylen megtalálható, csodálatos THE DARKEST STAR (THE MONOLAKE REMIX), amely most büszkén díszeleg a második lemez közepén :)
A GHOST (LE WEEKEND MIX) eredetileg a németországi Saturn-ban vásárolt Sounds Of The Universe kiadványok mellé járó voucherrel volt letölthető, ebben az időszakban ugyanis azt gondolták a kiadók, hogy egy-egy ilyen voucher növeli a márkahűséget a különböző vásárlóhelyek vagy platformok iránt (a valóságban a kalózkodást segítette elő, hiszen az emberek szerették egyben beszerezni a remixeket, és ebben különböző fórumok és letöltő oldalak jó segítséget nyújtottak). ). A kiváló Ghost című dalhoz Ernest Saint Laurent, valamint az ekkortájt DM körül bábáskodó hangmérnök, Sie-Medway Smith készített remixet, Le Weekend néven (az ő nevéhez fűződik a Remixes 2: 81-11 kiadvány remek Personal Jesus remixe és a DM U2 feldolgozása, a So Cruel is). A Ghost (Le Weekend Mix) kissé hosszú, de így is kitűnő - kár lett volna elfelejteni valami rejtett exkluzív digitális kiadványként! Szerencsére a DM/Daniel Miller/EMI nem hagyta veszni ezt a kiváló remixet, és beválogatta a ma 15 éve megjelent Remixes 2: 81-11 remixlemezre, mégpedig a második CD utolsó dalaként.
A ma 15 éves Remixes 2: 81-11 harmadik CD-jét a Personal Jesus 2011 maxiról idemásolt PERSONAL JESUS (ALEX METRIC REMIX EDIT), amely a Grammy-díjas brit DJ és producer remixének rövidített változata.. A döngetős, kemény, kissé németes hatású remix leginkább figyelemre méltó része a kiállás majd a felpörgetés kb. a háromnegyed résznél. Korrekt remix, semmi több.
Eric Prydz már a Personal Jesus 2011 kislemezre is készített egy remixet, ám végül a Remixes 2: 81-11 lemezre a NEVER LET ME DOWN AGAIN-hez készült mixe került fel. Húzós klubsláger-hangulat, pumpáló basszusok; DM rajongóként viszont van egy olyan érzetünk, mintha "soha nem akarna beindulni a mix", hiszen csak az eredeti alkotás legelső hangjait használja fel Eric. Diszkókba soha rosszabbat! :) és a táncos fanvideóért külön pluszpont!
A ma 15 éve megjelent Remixes 2: 81-11 harmadik CD-jén három döngölős mix után (Personal Jesus Alex Metric Edit, Never Let Me Down Again Eric Prydz, Behind The Wheel Vince Clarke) a negyedik egy nyugodtabb, visszafogottabb, kissé emelkedettebb alkotás. A LEAVE IN SILENCE (CLARO INTELECTO 'THE LAST TIME' MIX) Claro Intelecto, azaz Mark Stewart alkotás tiszteletben tartja az eredeti alkotás harmóniamenetét és egy finom, légies dallá alakítja az A Broken Frame slágerét.
Természetesen a Remixes 2: 81-11 legnagyobb durranása Alan Wilder "visszatérése" volt. Az ekkortájt meglepően aktív Alan - aki 2010-ben fellépett a DM-mel, majd ugyanebben az évben turnéra indult a saját produkciójával. Az IN CHAINS (ALAN WILDER REMIX) Alan elmondása szerint az egyik turnészünetben született; 2 hétre elmentek nyaralni a párjával, ám aztán megérkezett a DM felkérése a remixre, szűkös határidővel. Alan kiválasztotta a néhány darabos listáról az In Chains-t - elmondása szerint még a Black Celebration és az I Am You volt a listán, és néhányan állítják, hogy az I Want You Now szintén rajta volt - így a romantikus nyaralásból kéthetes mixkészítés lett. Alan állítólag szándékosan választott olyan dalt, amelynek a készítésében nem vett részt a DM-en belül. Felhasznált más DM dalokból is részleteket (az I Am You, a Freestate és az I Want It All, valamint az UNKLE: Keys To The Kingdom című dalának a hangjai is felfedezhetőek a mixben), hogy ezzel is megragadja a Depeche Mode egyedi hangulatát. Állítólag Martinnak nagyon tetszett a remix; Alan a Selected Tour egyik amerikai állomásán mutatta meg neki az átdolgozást. Alan 1995-ös távozása után ritkán lehetett nyilvánosan hallani ilyen pozitív visszajelzéseket a két fél kapcsolatáról. A mix igazi Alan Wilderes építkezésű, lassan beinduló, majd a végén igazi Recoilos hangorgiába vezető alkotás, Alan mormogó basszusaival, kemény dobjaival, utánozhatatlan zenei megoldásaival, és filmes hangulatfestésével. A remixlemez (egyik?) csúcspontja!
A WHEN THE BODY SPEAKS (KARLSSON + WINNBERG MIX) a svéd rockbanda, a Miike Snow két tagját, Christian Karlsson-t és Pontus Winnberg-et takarja, akik számos produceri munkát is elvállaltak, olyan neveknél, mint Madonna, Britney Spears, Kylie Minouge, vagy éppen Katy Perry. Érdekes, hogy "külsős" létükre egész jól elkapták a DM világát! Két mixet készítettek, ebből a When The Body Speaks sikerült kevésbé, de még így is egy furcsa, kifacsart mesevilággal vonták be az Exciter szépséges balladáját.
A harmadik CD következő mixe a kiadvány legjókedvűbb darabja, a PUPPETS (RÖYKSOPP REMIX). A Speak And Spell egyik komorabb dalából egy vidámságtól kicsattanó átdolgozást készítettek, hármas basszushangra felelő hármas tapsütemmel, plusz vokálokkal és szintisávokkal. 2011 nyarán ezt hallgattam a legtöbbet :)
A Miike Snow producerpárosa, Karlsson és Winnberg a When The Body Speaks mellett a Speak And Spell klasszikus dalát is feldolgozák. A TORA! TORA! TORA! (KARLSSON&WINNBERG (FROM MIIKE SNOW)) remix vége túlzottan belefullad a korszak tipikus dubstep hangzásába, ám az első kétharmada fantasztikus. Eleve ahogy bedönti a kaput az elején a mix, az már nagyon megnyerő, és később sem sokat enyhül a szigorú, menetelős, hidegháborús hangulat. Dave hangja fenyegetőbb, mint valaha, és minden kiállás után szinte bárdként sújt le ránk a kőkemény dob. Baromi jól lehet "dülöngélni" erre a mixre, buliban már próbáltam :D
A ragyogó remixválogatás új mixei közül az egyetlen gyengébb a FREESTATE (CLARK REMIX). Chris Clark átdolgozása tipikusan a "van a vokál és van mellette valami teljesen oda nem illő hangköltemény" kategóriába tartozik, kicsit az Exciter korszak néhány szétesett mixére emlékezetően. De persze simán elképzelhető, hogy csak én nem értek az avantgárd elektronikus zenékhez ;)
Daniel Miller egy interjújában a 10 legérdekesebb, leginnovatívabb elektronikus zenész között említette meg Roland Michael Dill-t, ezután tehát nem meglepő, hogy a Remixes 2: 81-11 címet viselő remixválogatásra is felfért a német DJ/producer munkája. Az I WANT IT ALL (ROLAND M. DILL REMIX) nem is okoz csalódást: Dave merengő dalából egy sötét, húzós technohimnuszt farigcsál emberünk. Soha rosszabbat!
Egy régi ismerős: az A QUESTION OF TIME (JOEBOT PRESENTS 'RADIO FACE' REMIX) mixet Joe 'Joebot' Harbinson készítette, aki már a Hole To Feed-hoz is készített egy átdolgozást. Joebot a 2009-es house-hangzást a divatosabb dubstep-re cserélte 2011-re, így pont sikerült elvennie minden lendületet az A Question Of Time-ból.
A ma 15 éves Remixes 2: 81-11 kiadványt böngészve megállapítatjuk, hogy a 7 évvel korábbi Remixes 81-04-hez képest sokkal kevesebb a „nagy név”, sokkal inkább az ínyenceknek válogattak a remixkészítők között. Ha a dalokat nézzük, feltűnő a Personal Jesus túlsúlya: a Violator nagy slágere háromszor is feltűnik a válogatáson, ugyanakkor meglepetésre teljesen hiányzik az Enjoy The Silence, és a Precious – ez utóbbi hiánya annál is meglepőbb, mert a két válogatás közti időszakból (2004-2011) a Playing The Angel nagy slágerét leszámítva bőven válogattak a remixlemezre. A slágerek mellett olyan rejtett gyöngyszemek is előkerültek a válogatáson, mint a Happiest Girl, a Corrupt, a The Darkest Star, a Slowblow, a Fly On The Windscreen, a Ghost, a Freestate, a When The Body Speaks vagy éppen az I Want It All.
A 3 lemezes remixlemez mindjárt alaposan bekezd, egymás után 9 mix következik a kétezres évekből. A Dream On (Bushwacka Tough Guy Remix) máris megadja a válogatás klubos megközelítésű alaphangulatát. Érdekesség, hogy az egylemezes CD változatra egy több, mint fél perccel rövidebb változat került, a 3 CD-s verzióra és a vinylre pedig az eredeti bő 6 perces verzió. A Suffer Well M83-féle elvágyódó megközelítése után máris egy újabb Playing The Angel dal következik, mégpedig a John The Revelator enyhén filmszerű UNKLE-féle változata. Egy új remix tűnik fel itt az első lemezen, mégpedig az In Chains szikár Tigerskin-féle átirata – erről később részletesebben is írok. Egy újabb Sounds Of The Universe-dal, a Peace nyugodt Sixtoes féle átirata után máris visszatérünk a Playing The Angel albumra a Lilian Chab féle újraértelmezésével, majd a Never Let Me Down Again 2006-os Digitalism-féle merénylete következik. A Sounds Of The Universe bónuszlemezéről idemásolt minimalista Corrupt Efdemin változata után egy újabb 2006-os remix következik, az Everything Counts ragyogó Oliver Huntemann és Stephan Bodzin által átdolgozott verziója. Két régi remix következik – kicsit azért már itt volt az idejük – a Happiest Girl Orb-féle kiváló átirata, valamint a Spirit Feel korrekt Walking In My Shoes remixe (Anandamidic). Egy új változat, a lemez beharangozó kislemeze, a Personal Jesus vérbő Stargate remixe után némi meglepetésre az instrumentális Slowblow nagyon nyugodt Darren Price verziója zárja az első lemezt.
A második lemez a Wrong harsány Trentemoeller féle verziójával kezdődik, majd a World In My Eyes szikár Dub In My Eyes mixe jön. Pont jókor jön a játékos-fütyülős Fragile Tension (Peter Bjorn And John Remix), majd a Strangelove „közepesen ritkaságnak számító” Tim Simenon/Mark Saunders (vagy ha úgy tetszik, Highjack vagy Hijack) remixe. Ismét két Playing The Angel dal jön, két híres remixelőtől: az A Pain That I’m Used To Stuart Price-féle Jacques LuCont remixe ezután kezdett önálló életet élni a Depeche Mode 2013 óta tartó koncertkarrierjében (kirobbanthatatlan a dal ezen remixének koncertváltozata a setlistből), a The Darkest Star Monolake-féle csodálatosan atmoszférikus minimalista változata pedig 2011-ben ritkaságnak számított, így nagyon kellemes meglepetés volt a feltűnése. Szinte szokatlan módon 5 régebbi, jól ismert remix következik: az I Feel You-ból ezúttal a Mark Stent-féle Helmet At The Helm verzió került sorra (a Spotify-on tévesen jegyzik a Renegade Soundwave-nek ezt a verziót), majd pedig a Higher Love rémesen üres és unalmas Francois Kevorkian remixe, az Adrenaline mix Edit következik. Egy kellemesen régi Fly On The Windscreen (Death Mix) után jön a második lemez nyugvópontja, az Only When I Lose Myself fennkölt Dan The Automator-féle változata. A második lemezt aztán egy újrafelfedezett 2009-es remix, a Ghost (Le Weekend Mix) zárja, amelyről ma még részletesen is fogok írni.
A harmadik lemezen kizárólag új dalok szerepelnek, de ezeket – akárcsak a bőséges digitális remixtermést, ami örvendetesen szinte kizárólag új, vagy a fizikai formátumtól eltérő remixeket takart - külön posztokban fogom tárgyalni. Azért röviden most is megemlítem őket: a Personal Jesus 2011 kislemezről származó Alex Metrix Edit nyitja a lemezt, majd jön a Never Let Me Down Again soha be nem induló, de azért elég ütős Eric Prydz-féle újraértelmezése. Az első nagy visszatérő, Vince Clarke egy meglepően szikár, húzós house-dallá alakította át a Behind The Wheel-t, majd a Leave In Silence tündéri, ellebegő Claro Intelecto változata következik. A második nagy visszatérő Alan Wilder, aki egy könnyfakasztóan jó, igazi Recoilos változatot készített az In Chains című dalhoz. A When The Body Speaks és a Tora! Tora! Tora! dalokhoz is Karlsson és Winnberg készített remixet: az első nem szakad el a mesevilágtól, a második viszont igazi hidegháborús dülöngélős élményt hoz. A fenti két dal között található a Röyksopp jókedvtől kicsattanó Puppets-változata. A Freestate széteső Clark remixe után jön három szigorú, sötét mixszel zárul a kiadvány: az I Want It All című dalhoz Daniel Miller kedvenc DJ-je, Roland M. Dill készített egy remek, komor átiratot, a Hole To Feed mixeknél már bemutatkozott Joebot az A Question Of Time erejét veszi el némiképp, a válogatást pedig a Personal Jesus 2011-ről idemásolt ragyogó Sie-Medway Smith remix zárja le.

N. Astrada, R. Paquette:
Komor Kommando:
Black Nail Cabaret:
Technolorgy:
Asturia Quartet:
Her Own World:
A John The Revelator-t 4 turnén is játszották, bár nem folyamatosan. A Touring The Angel koncertsorozat első kétharmadában minden alkalommal másodikként adták elő, aztán a nyári turnészakaszra (az „LHN-korszakra” a setlist közepébe került, ám néha ki is maradt onnan – különös módon, hiszen pont ekkor jelent meg a kislemez, pont ekkor kellett volna promótálni…). Nem meglepő módon a szikár, demószerű hangszerelésű, ám húzós dalból koncerteken egy bővérő, rockos dal lett.
A John The Revelator-t 2013-ban is előszedték: négy alkalommal is felcsendült a Delta Machine Tour során (egyszer a koncert közepi Martin blokk után, háromszor előtte.). Nézzük meg most a dal bővérű előadását Londonból:
A John The Revelator a 2021-es Dave szólóturné, az Imposter Tour nagy meglepetése volt: ez volt az egyik a 2 DM dalból, amit eljátszottak ezen a turnén (a másik a Personal Jesus volt). Ez egy igen bővérő, hamisítatlanul amerikai ízű rockabilly verzió:
Az Imposter Tour után meglepetésre a Memento Mori Touron is a setlist tagja maradt a John The Revelator, sőt, az utolsó 11 koncertet leszámítva mindig játszották, ráadásul előkelő helyen, a főprogram utolsó előtti dalaként. Kapott egy külön „közönségénekeltetős” betétet a vége felé. Teljesen jó kis változat!
A Playing The Angel negyedik és egyben utolsó kislemeze egyben a Depeche Mode második dupla A-oldalas kislemezének megjelenését jelentette. A Blasphemous Rumours-t 1984-ben a Somebody-val párosították, hogy elkerüljék az Isten és humorérzéke körüli vitákat, és bár a John The Revelator vallási felhanggal bír, nem valószínű, hogy a zenekar rossz sajtótól tartott volna. Lilian hozzáadása dupla A-oldalas kislemezként kissé furcsának tűnik, de hogy jövök én ahhoz, hogy kritizáljak?
Kaptunk egy videót, amelyben vagány élő felvételek láthatók, egy újabb DVD-t és néhány helyesírás-ellenes remix címet. Íme John The Revelator története.
Ó, és Liliané is.
A kislemez
A John The Revelator/Lilian, BONG38 2006. június 5-én jelent meg, pár hónappal azelőtt, hogy a Touring The Angel véget ért. Őszintén szólva nem igazán volt szükség egy kislemezre, de mégis kaptunk egyet.
A kislemezt 2006. június 2-án recenzálta a Manchester Evening News (köszönet a Depeche Mode Press File-nak):
„Összeadjuk Dave Gahan nyilvánvaló cinizmusát a vallással – és különösen a kereszténységgel – kapcsolatban, és Son House gospel klasszikusának, a John The Revelator-nak egy részleges újraértelmezését, és mit kapunk? Nos, valójában csak a Depeche Mode-ot, amely az elektronikus rock jellegzetes stílusát képviseli, amit mindannyian elvárunk az elektro zene oszlopos tagjaitól. Van itt néhány bip és egy-két plip, amelyek fokozzák a digitalizált hangzást, és Gahan énekhangja önmagában is elég magas pontszámot érdemel, de a dallam valószínűleg nem fog újabb rajongókat szerezni a Mode-nak. Az AA-oldalon található Lilian zeneileg a DM 1981-es, szövegileg pedig valahol 1989-es hangulatát idézi, ami egy furcsa keveréket eredményez, ami nem igazán találja el a célját.”
Ésszerű kritika, bár Dave kicsit több elismerést kap a dalírásért, mint amennyit megérdemel (ezen felnevettem - a ford.) A Playing The Angel albumról írt kritikájában az Observer így fogalmazott:
„A Depeche Mode legkielégítőbb dalai általában a legközvetlenebbek. Ezek közé tartozik a „John the Revelator” sötét gótikus swingje is. Nem egy egyszerű feldolgozás a country-blues klasszikusról, de olyan módon tép, ahogy mások nem.”
A Q magazin szerint a dal „a Personal Jesus-ban általuk kitalált gothabilly vonalat” folytatja. A Guardian így írt:
„Van egy (Nick) Cave-féle pillanat abban a döntésükben, hogy feldolgozzák a 1930-as évekbeli blues dalt, a John the Revelator-t; azonban a szokásos formájukhoz híven, ahelyett, hogy minimalista maradnának, egy gospel kórussal emelik ki, ami arra készteti az embert, hogy a levegőbe bokszoljon. Ez ellentmond a célnak? Nem tudom. De jó."
A Lilianról Graeme Thompson az Observer Music Monthly-ban úgy vélte, hogy „klasszikus Mode”, annak ellenére, hogy két L-lel írják.
A zenekar természetesen semmit sem tett a dal népszerűsítéséért, mert élvezték, hogy Európa nagy szabadtéri színpadain játszottak. Ez a lelkesedés hiánya azonban nem akadályozta meg abban, hogy a dal a brit Top 20-as listára kerüljön. A 18. helyről indult, majd a 58. és 82. helyre esett vissza, mielőtt végleg eltűnt a listáról.
A John The Revelator egy jó dal, amelyről a zenekar sokat beszélt a Playing The Angel megjelenésekor, főleg azért, mert egy újszerű koncepciót valósított meg: a dalt a stúdióban írták, miközben a zenekar az albumot vette fel. Más zenekarok számára ez normálisnak tűnhet, de nem a mi fiúink számára, akik éppen megpróbálták újraindítani a Mode anyahajót, miközben igyekeztek figyelmen kívül hagyni mindazt, amit Dave a Paper Monsters promóciója során mondott.
A dal 118 alkalommal szerepelt a Touring The Angel turnén, majd további négyszer a Delta Machine turnén, főleg ott, ahol két vagy több éjszaka is játszottak egy helyen. (azóta volt Soulsavers-turnén és a Memento Mori Touron is - a ford.)
A Lilian, amely az album leggyengébb száma a értelmetlen I Want It All mellett, soha nem került előadásra élőben. Valójában nem is kellett volna szerepelnie az albumon, mert úgy tűnik, hogy a zenekar túlságosan erőlteti a szintipop stílust. A Newborn vagy a Free sokkal jobb lett volna.
A videó
A Touring The Angel nagyon jó dolog volt. Vagány setlist, nagyon furcsa, de furcsa módon élvezetes színpadi díszletek, nagy űrhajószerű billentyűsállványok, Martin kalapja és néhány nagyszerű meglepetésdal. A turné után megjelent DVD azonban abszolút szörnyű, mivel a legértelmetlenebb módon forgatták. Csak mutassák meg a bandát, ahogy a rohadt dalokat játssza.
A John The Revelator's a koncertfelvételeket használja, de mivel Blue Leach, a DVD kreatív „zsenije” rendezte, a felvételeket elrontják a vacak effektek.
Természetesen nagyszerű látni a zenekart élőben, és az akkori koncertek energiája is jól átjön, de végülis inkább egy élő videóra vagy egy normál videóra vágyik az ember, nem pedig erre az értelmetlen hibridre. Még a Hole To Feed is megpróbált videó lenni, bár nem igazán sikerült.
Ez tényleg csak bosszantó.
Bár a Lilian még klipet sem kapott. Szegény Lilian."
A John The Revelator/Lilian dupla A-oldalas kislemez 2006 június 5-én jelent meg, mint a Playing The Angel album negyedik kislemezes kiadványa. Ez volt a zenekar első brit dupla A-oldalas kiadványa a 1984-es „Blasphemous Rumours / Somebody” óta.
A John The Revelator mellett a dupla A oldalas párjának, a LILIAN-nek is új single verzió készült (klip viszont nem), és ez is sokkal jobban sikerült, mint az albumon található verzió. Én nem vagyok nagy rajongója a Lilian-nek, de ez a verzió frappáns, erőteljes, és pont kellemesen nem terjengős.
Ahogy azt megszokhattuk a kétezres évek első évtizedében (a "nullás években"), a Depeche Mode kiadványokat bőséges remixcsomag kísérte. Nem volt ez másképp a John The Revelator kislemezzel sem: nézzük tehát a kiadvány remixeit!A 7'' kislemezen és a digitális kiadványon megtalálható JOHN THE REVELATOR (UNKLE DUB) a legendás trip-hop zenekar egyik remixe a több közül, ami a kiadványra készült. Ének ebben nem szerepel (ugyanakkor nem tévesztendő össze az UNKLE Instrumental verzióval), ugyanakkor a gitárhangzás, a négynegyed ellenére némiképp "lebegősebb" hangulat és a filmszerűség ugyanúgy benne van, mint a többi UNKLE remixben.
A szintén 7'' vinylen megtalálható (viszont a digitális letöltések között - egészen a Playing The Angel | The 12'' Singles megjelenéséig - nem szereplő!) LILIAN (ROBAG WRUHME'S SLOMOSCHEN KIKKER REMIX) egy nagyon érdekes újraértelmezés. A gyanúsan magyaros nevű (elvileg német), Magyarországon gyakran fellépő DJ Gabor Schablitzki, azaz Robag Wruhme két remixet is készített a DM ezen kiadványára: ez az első egy visszafogottan lépegető, némiképp a Precious Michael Mayer-féle akusztikus-ambientes verziójára emlékeztető alkotás.
A John The Revelator kiadvány egyik központi mixe a JOHN THE REVELATOR (DAVE IS IN THE DISCO TIEFSCHWARZ REMIX). A német Tiefschwarz duó nagyon jó nevet választott a mixhez; nekem mindig a Suffer Well klipje ugrik be, ahogy a szakállas Dave a diszkóban kóricál. A mix 4 helyen is napvilágot látott, változatlan formában: a 12'' vinyl és a CD mellett a sima promó és a Club promó anyagon is helyet kapott. A mix viszonylag egyszerű, teret ölelő, kis jóindulattal Kraftwerk-hatásokat mutató elektro-house átdolgozás.
Egy újabb Tiefschwarz-átdolgozás következik a 20 éve megjelent John The Revelator/Lilian dupla A oldalas kislemezen: ez a JOHN THE REVELATOR (TIEFSCHWARZ DUB). Ez egy még szigorúbb, még minimalistább - és még hosszabb alkotás, mint a Dave Is In The Disco mix. Ez is "fent van mindenen": 12'' vinyl, CD, Promo, Club Promo. Hát, ennyire azért nem jó...
A John The Revelator/Lilian 12'' vinyl harmadik, és egyben utolsó alkotása a LILIAN (CHAB DUB). A Chab elnevezés egy svájci trance-producert, François Chabloz-t takarja. Chab Lilian-hez készített mixei közül ez egy minimalistább alkotás, kellemesen kotyog végig a (nem teljesen indokolt) bő 7 perces hosszúságon. Dave "oh, Lilian" sóhajai (amelyekre Martin egy másik sóhajjal reagál) azért egész kellemesek :) A Chab Dub a 12'' vinyl mellett csak a Club Promo CD-n kapott helyett. Ja, és jó ez a rajongói klip a mixhez :)
Máris a limitált 12'' vinylre ugrunk a ma 20 éves John The Revelator/Lilian kiadványon! A JOHN THE REVELATOR (MURK MODE DUB) egy miami producer, MURK munkája, és mint minden Dub mix, ez sem mutatja teljes fegyverzetében az átdolgozást, inkább annak egy lecsupaszítottabb változata. Murk meglehetősen kommersz house-t játszott a kétezres évek közepén, és ez a remix sem sok rajongót szerzett neki a Depeche Mode táborából. Érdekesség, hogy ez a mix csak és kizárólag a limitált 12'' vinylen található meg.
A csak CD-n (sima, Promo, Club Promo) mixek közül jöjjön most a JOHN THE REVELATOR (MURK MODE REMIX). A kellemesen ismerős "Mode" elnevezés nem utal a Depeche Mode-ra: ez a remix Murk, egy Miamiból származó producer kellemes, sláger-house remixe, húzós basszusokkal, finoman építkező groove-val.
Egy kis szusszanás a sok "tuctuc" mix között: a John The Revelator/Lilian kiadvány DVD audio szekciójában - a klip és a Lilian Chab Vocal mixe mellett - helyett kapott a NOTHING'S IMPOSSIBLE "bare", akusztikus változata. Íme:
Csak a rádiók számára eljutatott promón és a digitális kiadványon volt megtalálható a következő mixünk, a JOHN THE REVELATOR (TIEFSCHWARZ EDIT). Ez a "Dave Is In The Disco" mix egy rövidebb változata.
Egy újabb rövidebb változat a digitális kiadványról (és a rádiós promóról): JOHN THE REVELATOR (UNKLE EDIT). Ennyi is elég belőle (?).
A JOHN THE REVELATOR (BOOSTA CLUB REMIX) egy olasz DJ, Davide Dileo munkája, és a limitált 12'' vinyl mellett CD-n, Promó CD-n és Club Promo CD-n is megjelent. Boosta remixe keményebb, célratörőbb, mint az eddigi mixek, bár ez sem mentes bizonyos fajta nyárias kommerszségtől - ne feledjük, a John The Revelator/Lilian mixek nyárra jelentek meg :)
A JOHN THE REVELATOR (BILL HAMEL'S AUDIO MAGNETICS DUB) majdnem ugyanaz, mint a Club Remix: Dave éneke viszont el van torzítve, "el van kenve". Hallgassuk:
És itt egy rövidebb Boosta remix is, a JOHN THE REVELATOR (BOOSTA EDIT), szintén a digitális kiadványról - a mix hossza senkit ne tévesszen meg, a második felében csend hallható :)
A kislemez club promo kiadványán három olyan Lilian mix volt megtalálható, amelyet nem volt megtalálható az eddigi mixekben. Kettőt ebből a nagyszerű Pantha Du Prince készített. A LILIAN (PANTHA DU PRINCE NEUES HOLZ REMIX) finom akusztikus gitárhangokkal indít, atmoszférát teremt, majd azért átvált közepesen erőteljes négynegyedbe, de a gitárok elő-előtörnek még a ritmusszekcióból. Nem rossz!
Egy újabb Pantha Du Prince-féle Lilian átirat, hasonlóan egzotikus névvel: a LILIAN (PANTHA DU PRINCE RABOISEN ECKE BURSTAH REMIX) keményebb, nyersebb, mint az elődje, de a DJ finom megoldásai, atmoszféra-teremtő képessége itt is szerephez jut.
Az őrült mixnevek versenyében minden bizonnyal győztes lenne a LILIAN (ROBAG WRUHME KRäZY FÜCKKING DÖB), ami Schlabitzki Gábor egy másik, sokkal keményebb átdolgozása. Ez talán a "legfémesebb" alkotás a mixek közül, hülye neve ellenére mindenképpen érdemes vele próbát tenni!
Mindössze a digitális kiadványon, a letölthető mixek között kapott helyet a 2005-ös Martin DJ szettből ismerős JAMES T. COTTON John The Revelator remixe. Van egy kis nyolcvanas évek-életérzés ebben a mixben - szerintem a jobbak közé tartozik!
Szintén a 20 évvel ezelőtti digitális kiadványon volt megtalálható a JOHN THE REVELATOR (MURK MIAMI REMIX), azaz Murk egy harmadik munkája. A kiadvány legkommerszebb, legsemmitmondóbb darabja, de legalább a leghosszabb is. Érdekesség, hogy Amerikában egy rövidebb változatot tettek a letölthető mixek közé.
Szintén a digitális kiadványon található meg az UNKLE éneknélküli remixe, a JOHN THE REVELATOR (UNKLE INSTRUMENTAL).
A ma 20 éve megjelent John The Revelator/Lilian kislemez digitális változatán megtalálható volt a LILIAN (CHAB VOCAL MIX EDIT), ami egyébként egy az egyben ugyanaz a változat, ami aztán rákerült a Remixes 2 81-11-re (és amellyel holnap behatóan foglalkozok majd :D ). Íme:
Még egy Murk remix, mégpedig a frappánsabb JOHN THE REVELATOR (MURK MODE REMIX EDIT). Végigénekelt, jókedvű, sláger-house, és szerencsére nem is túl hosszan.