Négy évvel a Sounds of Universe-t követően ma kerül a boltokba a Depeche Mode legújabb stúdióalbuma, a Delta Machine. A lemez kapcsán a billentyűs-alapítótag Fletchert kérdeztük.
– Nagyon elégedettek vagyunk a Delta Machine-nel. Amikor befejeztük a stúdiómunkát, úgy éreztük, furcsa, hogy ilyen hangzású lemezt készítettünk, hiszen a blues hatása mellett elektronikus zenei elemeket tartalmaz. A dalok nagyon jól sikerültek, alig várjuk, hogy elkezdhessünk turnézni, és színpadra állhassunk a dalokkal. A dalokat részben Amerikában vettük fel – Martin Kaliforniában, Dave pedig New Yorkban él, a családjaik miatt így volt kényelmes.
Azt mondja, alig várja a koncerteket – vagyis jobban élvezi a turnézást, mint az azt megelőző kreatív folyamatot?
– Két külön dolog a dalszerzés és a dalok előadása. A dalszerzői tevékenységünk mellett azzal szereztük a hírnevünket, hogy jók vagyunk élőben. Játsszuk a fellé-péseken régi dalainkat is, egy kicsit megváltoztatva.
Mitől jó ön szerint egy banda élőben?
– Ha izgalmas, ha a frontember jelenléte erőteljes, a vizuális aspektus is kimagasló, nem is beszélve a zenéről.
A Delta Machine-turnéban hogyan valósul majd meg mindez?
– A zene mellett itt van nekünk Anton Corbijn segítségül, szóval mindenképp izgalmas lesz a dolog. Ráadásul a közönségünk igazán lelkes, így nem nehéz számunkra előttük emlékezetes koncertet adni. Dave pedig nagyon jó frontember, a turnéra fitten fog érkezni.
Ha már Anton Corbijnt említette: régi harcostársuk, akár a Depeche Mode negyedik tagjaként is nevezhetnénk enyhe túlzással. Egyetért ezzel?
– A kreatív folyamatokban vesz részt: fotóz bennünket, az albumaink borítóját is ő tervezi, pedig manapság már filmrendezőként is ismert, de ennek ellenére mindig talál alkalmat arra, hogy velünk dolgozzon, nem sajnálja az idejét. De ha már az ő nevét említjük, ne feledkezzünk meg David Millerről sem, aki producerként lehetne a Depeche Mode negyedik tagja. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy ilyen csapat áll mögöttünk. Mindenki kiváló munkát végez.
Amit a rajongók igencsak értékelnek…
– Fantasztikus figyelni, hogyan reagálnak a rajongók egy új dalra az interneten. Amikor zenélni kezdtünk, alig néhány kritikát írtak rólunk, ma pedig a neten vitáznak a zenénkről. Szerencsések vagyunk a rajongóinkkal: a világ minden részéről érkező emberek kedvelik a zenénket, képesek valódi vitákra is azzal kapcsolatosan.
És sok más dolog is változott a 80-as évekhez képest…
– Ma nehezebb együttest alapítani, a lemezekből alig fogy. Nehezebb így megélni.
Az erősebb verseny nagyobb nyomást helyez önökre?
– Jó érezni a nyomást, ettől az ember jobban teljesít, jobb zenét csinál.
Teljes neve Andrew John Leonard Fletcher, beceneve Fletch.
• 51 éves, Nottinghamben született.
• Tizenhét éve házas, felesége Grainne, akivel közösen két gyermeke van, Megan és Joe.
• A Depeche Mode alapító tagja, kezdetben basszusgitáron is játszott az együttesben, ma billentyűzik.
• Az utóbbi években ő tette meg a bandával kapcsolatosabb fontosabb bejelentéseket, mintegy szóvivőként is dolgozik az együttesben.
• Toast Hawaii névvel alapított lemezkiadót, alkalmanként DJ-fellépéseket is vállal.